Італійська Верона – одна з найкрасивіших (природно, після Венеції) міст області Венето, місто любові, прославлений Вільямом Шекспіром,
і батьківщина безлічі видатних персон – від прославленого давньоримського поета Катулла до композитора Сальєрі.
Цікаво, що тутешня земля найбільше «народила» саме поетів і композіторов.
Мабуть, особлива «романтичність» атмосфери Верони – хоч і цілком розкручений і добре продається бренд, але все ж не вигадка.
Верона повністю внесена до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, вона мало кого залишає байдужим, і багато хто любить повертатися сюди знову і знову. Це розвинений і динамічний італійське місто (близько 260 тисяч жителів), на огляд якого вам знадобиться не один день. Звичайно, історичний центр і найбільші пам’ятки можна постаратися обійти і за кілька годин, але після цього, швидше за все, залишиться відчуття недомовленості і бажання повторити.
Взагалі Верона в моєму особистому рейтингу міцно зайняла місце серед інших міст, в які хочеться повертатися, і зовсім необов’язково для того, щоб відвідати черговий музей. Просто погуляти, посидіти в ресторані і знову поглянути на приголомшливі веронські пейзажі.
Архітектурна спадщина Верони велике, а найбільш значущі пам’ятки відносяться до періодів існування Римської імперії і Венеціанської республіки, в складі якої Верона знаходилася кілька століть.
Не можна не згадати, що особливу ділову і туристичну привабливість Вероні надає безліч проходять тут великих щорічних ярмарків і фестивалів, а також оперний сезон в Арена ді Верона. Календар веронских подій дуже насичений і включає в себе такі відомі і популярні, як фестиваль “Закохана Верона”, лютневий Карнавал, міжнародну виставку-змагання виробників вина Vinitaly в квітні, Оперний фестиваль і багато інших.
Будинок Джульєтти (Casa di Giulietta) – найголовніша туристична «приманка» Верони. Якщо не глянув на будинок, в якому, за легендою, жило шекспірівський сімейство Капулетті, ворогували з Монтеккі – ніби як і не був у Вероні.
Чомусь саме так вважає абсолютна більшість туристів, тому широким і щільним потоком спрямовується на Віа Капелло, 23 (Via Capello), де розташований знаменитий Будинок Джульєтти. В принципі, «промахнутися» повз нього в Вероні важко – скрізь розвішані таблички-покажчики з напрямком в бік Casa di Giulietta, а збільшення навколо вас в рази числа людей на і без того багатолюдних вулицях міста підкаже – ви зовсім поруч. Територіально вулиця Капелло знаходиться буквально в двох кроках від красивої Пьяцца делле Ербе.
Будинок XIII століття, що належав багатому Веронський сімейства Капелло, лише в XX столітті, з популяризацією в масовій культурі образів Ромео і Джульєтти, став використовуватися для залучення туристів. Влада Верони викупили остаточно застаріле будівлю у спадкоємців в 1907 році з наміром відкрити тут коли-небудь музей, однак цей процес виявився нешвидким.
Лише в 1936 році, після виходу голлівудського фільму про Ромео і Джульєтту, коли інтерес людей до цього будинку значно зріс, місто почало реставраційні роботи, щоб наблизити його зовнішній вигляд і інтер’єри до антуражу шекспірівської трагедії XVI століття. Під час одного з етапів реконструкції був створений і знаменитий «балкон Джульєтти», стоячи на якому, вона вислуховувала палкі зізнання Ромео. До речі, в п’єсі Шекспіра балкон не фігурував, і спілкувалася дівчина зі своїм коханим, просто виглядаючи з вікна. Однак пізніше в театральних постановках Джульєтта стала вимовляти монологи і діалоги саме на балконі, що зробило його таким, що запам’ятовується елементом п’єси.
Сьогодні ж перше, що швидше за все запам’ятається вам в зв’язку з цією пам’яткою Верони – це натовп страждущих сфотографуватися в досить тісному дворику будинку, натовп бажаючих поцілуватися на тлі записок закоханих, а також потерти скульптуру Джульєтти і вийти на балкончик, щоб знову ж сфотографуватися. Записки з зізнаннями в коханні спочатку ліпили на стінах самого будинку, потім це було заборонено, і під записки були відведені стіни арки. Тут завжди панує ажіотаж, і як все штучно насаджені пам’ятки, Будинок Джульєтти викликає відчуття полегшення, коли його покидаєш – відзначилися, і слава Богу.
Про відомої пари до Вероні нагадують ще могила Джульєтти (теж не справжня) і Будинок Ромео, однак до них більшість туристів вже не добирається, задовольнившись селф на тлі балкона і затертої до блиску статуї шекспірівської героїні.
Оскільки Верона давно і непогано заробляє на романтику, варто звернути увагу і на щорічний фестиваль Verona in love (Закохана Верона, Верона в любові), який проходить в районі дня Святого Валентина в лютому. В цей час тут проходить безліч заходів, вулиці і вітрини прикрашають серцями, купідонами та іншими любовними атрибутами, а на одній з центральних площ навіть створюють ринкову зону в вигляді величезного серця. Для закоханих пар діють спеціальні тематичні пропозиції та знижки. А у вересні місто відзначає День народження Джульєтти.
У самому центрі Верони на Пьяцца Бра розташований один з найбільш вражаючих римських амфітеатрів – Арена ді Верона. Вважається, що він поряд з римським Колізеєм і Санта-Марія-Капуа-Ветере в Казерте входить в трійку найбільш збережених споруд такого роду в світі.
Слава арени не померкла і з плином часу: амфітеатр донині залишається знаковою оперної майданчиком світу і щорічно приймає до 600 тисяч глядачів. Арена була побудована в районі 30 року нашої ери і була розрахована більш ніж на 30 тисяч осіб. За часів Римської імперії тут проходили гладіаторські бої і особливо популярні з-за складності їх організації морські битви, а також циркові вистави.
У 1117 потужний землетрус зруйнував зовнішнє кільце Арени (сьогодні можна побачити лише невеликий його фрагмент), а сама будівля почали потихеньку розтягувати на камені для будівництва будинків. В середні віки, проте, жителі Верони продовжували збиратися тут “на видовища” – на кшталт спалювання єретиків або бойових турнірів. З часів Ренесансу Арена стала використовуватися в якості театральної сцени, а з початку XX століття – оперної, оскільки тут зберігалася відмінна акустика, закладена древнеримскими будівельниками.
На Арені виступали найзнаменитіші голосу сучасності – від зірок оперної сцени до рок- і поп-кумирів першої величини. Сьогодні вона вміщує не більше 15 тисяч чоловік, при виборі квитка на концерт або оперу можна забронювати як недорогі місця на кам’яні сходи, так і подорожче – в нижню комфортабельну зону з кріслами. Романтичності театру під відкритим небом надають свічки, які запалюють під час виступів. Квитки на вистави та концерти в Арена ді Верона коштують від 25 до 200 євро (часто і вище), в залежності від сектора і місця, забронювати їх можна онлайн на сайті http://www.arena.it/en-US/HOMEen. html Тут же можна ознайомитися з розкладом опер і інших заходів.
Виступи і Оперний фестиваль у Вероні проходять влітку і на початку осені, а в інші пори року можна купити квиток (з 2 лютого 2015 року коштує 10 євро для дорослих, 1 євро для дітей з 8 до 14 років) і просто оглянути грандіозний амфітеатр всередині. Пьяцца Бра – центральна площа Верони, де розташована Арена. За часів Риму Арена перебувала за межею міста.